انتخاب و معرفی رشته ها

مهمترین دغدغه متقاضیان کنکور سراسری بعد از اعلام نتایج اولیه انجام انتخاب رشته درست و اصولی است . برای آنکه بتوان این مرحله را به درستی طی کرد باید به نکاتی مهمی از جمله تحلیل کارنامه ، بررسی رتبه لازم برای قبولی در رشته مدنظر ، استفاده درست از نرم افزار انتخاب رشته مجازی هیوا و در آخر چینش انتخاب رشته با توجه به شهریه ، سطح دانشگاه و علاقه داوطلب توجه شود . 

انتخاب رشته

انتخاب رشته کنکور سراسری تیم آموزشی سدین

مهمترین دغدغه متقاضیان کنکور سراسری بعد از اعلام نتایج اولیه انجام انتخاب رشته درست و اصولی است . برای آنکه بتوان این مرحله را به درستی طی کرد باید به نکاتی مهمی از جمله تحلیل کارنامه ، بررسی رتبه لازم برای قبولی در رشته مدنظر ، استفاده درست از نرم افزار انتخاب رشته مجازی هیوا و در آخر چینش انتخاب رشته با توجه به شهریه ، سطح دانشگاه و علاقه داوطلب توجه شود . 

 

انتخاب رشته کنکور سراسری همیشه به عنوان یک چالش مهم برای همه داوطلبان کنکور سراسری محسوب می شود علی الخصوص که این انتخاب رشته دو بار در این بازه زمانی انجام می شود چرا که با وجود ادغام ثبت نام آزمون سراسری و دانشگاه آزاد ، انتخاب رشته این دو دانشگاه به صورت جداگانه توسط در سایت های سازمان سنجش و سایت آزمون انجام می شود .

آشنایی با مراحل انجام انتخاب رشته برای هر دو دانشگاه سراسری و آزاد می تواند داوطلب را به موفقیت نهایی در قبولی رشته محل دلخواه خود برساند . اما برای رسیدن به قبولی نهایی باید انتخاب رشته درست و اصولی و با توجه به معیار ها و ملاک های مهم توسط داوطلب انجام شود .

انتخاب رشته و دانشگاه توسط مشاورین سدین

اما این معیار ها و نکات شامل چه مواردی می شود ؟ آیا برای همه داوطلبان این معیار ها یکسان است . انتخاب رشته داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید چه تفاوتی باید با هم داشته باشد ؟ در ادامه این مقاله قصد داریم به این سوالات جواب داده و صفر تا صد انتخاب رشته اصولی را همراه با نکاتی که باید به آن توجه شود ، توضیح داده شده است .

انتخاب رشته و برنامه ریزی مشاوره تحصیلی

نحوه چینش انتخاب رشته کنکور سراسری

گزینش دانشجو در هر یک از رشته های امتحانی از بین داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه کنکور سراسری خود مجاز به انتخاب رشته می باشند ، صورت می گیرد . از این رو اگر شما نیز در زمان برگزاری کنکور در جلسه آزمون حضور داشته و طبق اعلام نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته می باشید می توانید با مراجعه به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org بدون پرداخت هیچ هزینه ای نسبت به انتخاب رشته محل های مورد علاقه خود اقدام نمایید .

نحوه انتخاب رشته کنکور به این صورت است که هر داوطلب مجاز به انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل از بین رشته محل های مربوط به گروه آزمایشی ثبت نامی خود می باشد .

البته داوطلبان گروه تجربی باید دقت کنند که از امسال کد رشته محل های دانشگاه آزاد برای چهار رشته پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و دامپزشکی را بایبد در این فرم وارد نمایند اما برای بقیه کد رشته محل ها باید انتخاب جدا گانه ای را در سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد داشته باشند .

حق انتخاب 150 رشته محل درانتخاب رشته سراسری ، قدرت مانور زیادی به هر داوطلب می دهد تا بتواند با دست باز رشته محل های مورد علاقه خود را انتخاب کند . بنابراین ترتیبی که باید برای انتخاب رشته در نظر گرفته شود ، صرفا و صرفا ترتیب علاقه است و باید صرفا بر مبنای اولویتتان باشد .

در نظر داشته باشید وقتی سازمان سنجش به فرم انتخاب رشته داوطلب می رسد تا اخرین انتخاب را نخواند سراغ برگه نفر بعد نمی رود مگر اینکه در انتخابی قبول شده که در اینجا اعلام قبولی را صادر می کند و انتخاب های بعدی بررسی نمی شود .

حال با توجه نحوه چینش انتخاب رشته به چه صورت باید باشد . این کار می تواند زیر نظر کارشناسان و مشاورین سدین انجام گیرد .

از 150 انتخاب داوطلب ، حدود 20 تا 30 درصد آن به رشته محل هایی اختصاص داده شود که داوطلب شانس کمی برای قبولی در آن دارد و به اصلاح به این نوع انتخاب ها ، خوشبینانه گفته می شود . مثلا انتخاب رشته پزشکی روزانه دانشگاه تهران برای فردی که رتبه 1200 منطقه یک را دارد به عنوان خوشبینانه در نظر گرفته می شود .

حدود 50 تا 60 درصد انتخاب های داوطلب باید به انتخاب های منطقی اختصاص داده شود . انتخاب منطقی برای داوطلبی با رتبه 1200 ، یعنی انتخاب رشته محل هایی که سال گذشته با رتبه حدود 1000 تا 1400 در آن جا قبول شده اند .

باقیمانده انتخاب های داوطلب به انتخاب هایی اختصاص می یابد که خیال داوطلب را از قبولی راحت می کند . معمولا کمتر اتفاق می افتد کسی که رتبه 1200 داشته نتواند جایی قبول شود که پارسال با رتبه 1600 در آن قبول نشده اند .

پس انتخاب رشته محل هایی که با رتبه های بالاتر از رتبه های ما در آن قبول شده اند تضمین قبولی برای داوطلب است .