نکات مهم دوران جمع بندی کنکور

نکات مهم دوران جمع بندی کنکور
در این دوران باید به 2 نکته مهم پرداخته شود. در ابتدا مرور مطالب و پس از آن شبیه سازی و پرداختن به کنکورهای سال پیش.
سعی کنید کنکورهای 5 سال گذشته را حتماً مرور کنید. البته در تست زدن می توانید به صورت همزمان به مرور مطالب نیز بپردازید.
با توجه به اینکه این دوران زمان یادگیری مطالب جدید نمی باشد پیشنهاد می کنیم از بین مباحثی که تا کنون مطالعه نکرده اید مطالب مهم را انتخاب کرده و همزمان با شبیه سازی کنکورهای پیشین این مطالب مهم را نیز مطالعه کنید. به یاد داشته باشید که مباحث زیادی را برای یادگیری انتخاب نکنید.

توجه: در صورتیکه مرور خلاصه نکات و مطالب مهم وقت کمتری از شما گرفت، می¬ توانید کنکورهای بیشتری را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

شبیه سازی کنکور در دوران جمع بندی
* توصیه می¬ شود برای شبیه¬ سازی کنکور¬ها به ترتیبی که در ادامه شرح داده شده است عمل کنید:
هر روز را یک روز کنکوری در نظر بگیرید.
برای هر روز یک کنکور را در نظر بگیرید و نکات زیر را در مورد آن رعایت کنید:
1- مطابق شرایط کنکور سراسری، شبیه سازی و برگزار شود.
2- پس از استراحت به رفع اشکال آن بپردازید و موارد زیر را رعایت بفرمایید:
در رابطه با سؤالاتی که درست حل کرده¬ اید: به حل تشریحی مراجعه کنید تا اگر آن سؤال راه حل کوتاهتری داشت، از آن راه حل استفاده کنید.
در مورد سؤالاتی که نتوانستید حل کنید یا به اشتباه پاسخ داده اید به جزوات و کتب آن درس مراجعه کنید و رفع اشکال انجام دهید.
نکته مهم در بررسی کنکورهایی که پاسخ می دهید این است که چندین بار جزوات و کتب خود را مرور می¬ کنید و در نتیجه در آن مبحث به تسلط لازم خواهید رسید.

نکات مهم شبیه سازی کنکور در دوران جمع بندی
1- ترتیب پاسخگویی به سؤالات را به یاد داشته باشید. در مرحله اول به سؤالاتی از هر درس پاسخ دهید که در نگاه اول و در زمان کمی بتوانید به آن ها پاسخ دهید. سؤالاتی که توانایی حل آنها را دارید ولی به زمان بیشتری نیاز دارند در اولویت دوم قرار دهید و با قرار دادن یک علامت در کنار آن از آن عبور نمایید و در نهایت اولویت سوم مربوط به سؤالاتی می شود که هیچ دیدی نسبت به آن ندارید و باید زمان زیادی را صرف پاسخ دادن به آن کنید. این روش شما را قادر می سازد که همه سؤالات یک درس را دیده باشید و در پایان آزمون، افسوس سؤالات ساده تر که در انتها قرار داشتند را نخورید. پس همواره اولویت بندی در حل سؤالات را مورد توجه قرار دهید.
2- زمان در سر جلسه حرف اول را می زند. با شبیه سازی کنکور در منزل مدیرت زمان خود را اصلاح کنید. در یک سؤال خاص هیچ وقت بیش از اندازه زمان نگذارید. پس از آزمون برای حل یک سؤال خاص کسی از شما تقدیر نمی کند. اگر یک سؤال به نظرتان خیلی راحت آمد و پس از صرف زمان آن تست به جواب نرسیدید از آن عبور کنید شاید آن سؤال اشتباه باشد که در چند سال اخیر از این دست سؤالات کم نبوده است و پس از آزمون توسط سازمان سنجش حذف می گردد. همواره از درسی شروع کنید که در آن نسبت به سایر دروس قوی تر می باشید زیرا باعث تقویت روحیه شما می شود.
3- سعی کنید ترتیب مورد نظرتان در تست زدن دروس در کنکور را با آزمون های شبیه سازی بدست آورید و در سر جلسه بهترین ترتیب را انتخاب کنید.

 

اهداف دوران جمع بندی
مهمترین اهداف دوران جمع بندی کنکور عبارتند از؛
1- مرور خلاصه نکات و مطالب مهم
2- شبیه­ سازی کنکور­های­ سراسری و تجربه کردن شرایط آزمون
3- مدیریت زمان و تنظیم مناسب زمان برای پاسخگویی به سؤالات هر گروه
4- پی بردن به نکات فراموش شده و مشکلات علمی و برطرف کردن آنها
نکات مهم 2-3 روز مانده به کنکور
در چند روز انتهایی اگر خلاصه برداری کرده اید به مطالعه آن بپردازید و اگر زیر نکات مهم در کتاب های خود خط کشیده اید فقط این کتاب ها را ورق بزنید و آن نکات از جلو چشمانتان گذر کند. شاید با این نحوه مطالعه چیز زیادی عایدتان نشود اما باعث اعتماد به نفس می گردد و خیالتان راحت می شود که همه مطالب را به خاطر دارید.
در روزهای انتهایی در فکر و خیال خود شروع به درصدگیری نکنید. اجازه دهید بعد از آزمون به اندازه کافی فرصت این کارها را دارید. تنها به موفقیت خود فکر کنید، به مطالبی که فرصت نکرده اید مطالعه کنید فکر نکنید. به این فکرکنید که می توانید زمان بیشتری را به سؤالاتی که مطالب آن را مطالعه کرده اید اختصاص دهید. به یاد داشته باشید در روزهای انتهایی حتی نفرات برتر هم آرزو دارند زمان بیشتری در اختیار داشته باشند تا یک بار دیگر مطالب را مرور کنند.
توکل کردن به آفریدگار توانا، می¬ تواند آرامشی باور نکردنی به شما هدیه کند و تمام اضطراب¬ها را از شما دور کند. بدانید که او قادر است، پس از او بخواهید که به شما آرامش دهد و به شما کمک کند تا بهترین نتیجه را کسب کنید. به این ترتیب قادر خواهید بود تمام مشکلات را از خود دور کنید و به آرامشی باور نکردنی برسید. (الا بذکر الله تطمئن القلوب) در این مدت به فکر سلامتی خود باشید و از خود مراقبت کنید که بیماری از توان شما نکاهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *